Fatma Girik Kimdir?

1960’lı yıllardan beri Türk sinemasının en önemli kadin oyuncularından biri olan Fatma Girik, 1942 yılında (12 Aralık 1942) İstanbul’da doğmuştur. Annesinin adı Münevver, Babasının adı Hayri’dir.

Müesser ve Günay adında 2 kardeşi vardır. Çocukluğu Sultanahmet’te geçmiştir ve ortaöğrenimini Cağaloğlu Anadolu Lisesi’nde ikinci sınıfa kadar görmüştür. Ailesine maddi olarak yardımda bulunabilmek adına annesiyle beraber figüranlık yapmaya başladı. Girik, sinemaya başlayışını şu şekilde anlatıyor:

“12 yaşına gelince, gazete okuyan babamın karşısına geçtim; en kararlı ses tonuyla, “Baba ben artist olmak istiyorum” dedim. Babam biraz daha okumaya devam ettikten sonra gazeteyi katlayıp yanına koydu ve sadece “Ne b.k olursan ol ama adam gibi ol” dedi. Komşumuz Sezai Abi Yeni Sabah Gazetesi’nde işçiydi ama vakit buldukça filmlerde figüranlık yapıyordu. Annemle bana, “Gelin sizi sete götüreyim” dedi, ve anne-kız birlikte setlere gidip figüranlık yapmaya başladık.

gzt.com

Bazı komşular “Ana-kız filmlere gidiyor, kızını şıllık mı yapacak” diye tepki gösterdi. 13 yaşındaydım, büyük hayaller kurmuyordum. Levent’te bir villada oturur muyum, evde yardımcılarım olur mu, adıma ödüller konulur mu gibi şeyler aklımın ucundan bile geçmezdi. Tek derdim eve ekmek götürmekti. İlk olarak barda oturan bir kızı oynadım, elime 2.5 lira tutuşturdular. Bir sene sonra, 1957’de 1000 TL karşılığında oyunculuğa başladım. Bu parayı eve getirip anneme verdiğimde mavi bir bluz ve muz istedim. Muz o kadar ulaşılmazdı ki bizim için o zamanlar; ilk kez 14 yaşında yedim.”

OYUNCULUK HAYATI

İlk filmi yönetmenliğini ve senaristliğini Seyfi Havaeri’nin yaptığı Leke adlı film olsa da çok başarılı bir film olamamıştır. Fatma Girik’in oyunculuğunu sergilediği asıl film ise 1960 yılında çekilen Memduh Ün’ün yönetmenliğindeki “Ölüm Peşimizde”ydi. Bu filmler arasında birçok film çekildi ve Fatma Girik giderek daha da tanınır hale geldi.

Ancak asıl yıldızını parlatan ve Türk seyircisinin gönlünde taht kurmasını sağlayan filmi 1962 yılında Belalı Torun adlı, yönetmenliğini Memduh Ün’ün yaptığı filmdir. Film için saçlarını kısacık kestirmesi nedeniyle kendinden “Erkek Fatma” olarak bahsettiren Fatma Girik, o günden sonra da durmadı ve daha birçok yapımda rol aldı.

sinematurk.com

Yaşı ilerledikçe 1988-1993 yılları arasında siyasette de rol alan ünlü oyuncu Şişli belediye başkanlığı ve kısa bir dönem Söz Fato adlı bir televizyon programının sunuculuğunu da yapmıştır. 1999’da “Bize Ne Oldu?”, “Benim İçin Ağlama” ve “Hasret” gibi televizyon dizilerinde de rol almıştır.

FATMA GİRİK VE MEMDUH ÜN

Memduh Ün, Fatma Girik ile tanışmasını şöyle anlatıyor:

“Bir filmimin sahnesi bir barda çekilecekti. Sabah figüran istedim, akşam geldiler. Aralarında bir kız var, tombalak ama güzelce. Beyaz ipekten bir bluz giymiş. Beyazı da sevmiyoruz filmde.

Teknik olarak ışıkların karşısında uygun bir renk değil. Setçilere dönüp, ‘Şunun boynuna bir eşarp takın da bara koyun’ dedim. O kız Fatma Girik’ti. Bu bizim tatsız ve insanlık dışı bir alışkanlığımızdı o günlerde.Hem işimde, hem özel hayatımda kadın starım hep Fatma Girik’ti.

 Figüranlık için gelenleri sıraya dizerdik, karpuz ya da domates alır gibi seçerdik. Fatma’nın annesi Münevver Hanım da figüranlık yapardı. Atıf Yılmaz o sabah Fatma ile annesini elemiş.

internethaber.com

Bir tramvay parasıyla çıktıkları Mecidiyeköy’den Sultanahmet’e tabanvayla dönmüşler ağlaya ağlaya. Fatma bizim sete geldiğinde 13-14 yaşlarındaydı, ama biraz erken gelişmişti.

O sıralar Muhterem Nur’la aramızda yakınlaşma vardı. Sonra ‘Murada Ereceğiz’ setinde Fatma ile ilk kesişmeler başladı. 1959’da birlikte olmaya başladığımızda Fatma 16, ben 38 yaşındaydım. Hem işimde, hem özel hayatımda kadın starım hep Fatma Girik’ti.”

57 yıldır Fatma Girik ile birlikte olmasına rağmen Fatma Girik ve Memduh Ün birbirleriyle hiçbir zaman evlenmemişlerdir.

Memduh Ün, 1969 yılından beri ayrı yaşadığı eşi Celile Şen ile yine aynı şekilde hiçbir zaman boşanmamışlardır. Bunun nedeni olarak Memduh Ün’ün açıklaması şu şekildedir:

“‘Ayrılırsan ‘İntihar ederim’ diyor. Edebilir, o yüzden boşanmadım.”

ALDIĞI ÖDÜLLER

1965 – 2. Antalya film şenliği, Keşanlı Ali Destanı, en iyi kadın oyuncu
1967 – 4. Antalya film şenliği, Sürtüğün Kızı, en iyi kadın oyuncu
1969 – 1. Adana altın koza film şenliği , Büyük Yemin, en iyi kadın oyuncu
1969 – 1. Adana altın koza film şenliği, Ezo Gelin, en iyi kadın oyuncu
1971 – 3. Adana altın koza film şenliği, Acı, en iyi kadın oyuncu
1998 – 35. Antalya film şenliği, Sürtüğün Kızı, yaşam boyu onur ödülü
2001 – İstanbul Uluslararası Film Festivali’nde onur ödülü
2007 – 18. Ankara Uluslararası Film Festivali, Aziz Nesin Emek Ödülü

Görsel :www.gazetemanifesto.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir