Yarın Sinemalarda!Van Gogh:Sonsuzluğun Kapısında

Sanatseverler tarafından merakla beklenen film yarın vizyona giriyor. Vincente Minelli ve George Cukor, Robert Altman, Maurice Pialat gibi çok farklı tarzlara sahip kişilerin yönetmenlik koltuğunda bulunduğu bu filmin oyuncu kadrosunda Rupert Friend, Oscar Isaac, Mads Mikkelsen, Mathieu Amalric, Emmanuelle Seigner, Niels Arestrup, Amira Casar ve başrolde Willem Dafoe bulunuyor.

2019 Nobel En İyi Erkek Oyuncu Oscarı adaylarından biri olan Willem Dafoe’nin yeteneğine söylenecek söz yok. Willem Dafoe’nin filmdeki Van Gogh ile aralarında oldukça fazla bir yaş farkı var. Dafoe 63 yaşında, Van Gogh ise sadece 37… Fakat Dafoe’nin yüzü aradaki yaş farkına rağmen karaktere oturabilmiş.

Filmde Van Gogh’un abisi Theo’nun arkadaşı olan Gauin, Van Gogh ile ilgilenmek için iletişim kurmaya başlar. Bu sayede araları yakınlaşır. Ancak Gauin ünlenmek ve şehre inmek istiyordur, bu vesile ile Arles’e inip insanlara kendilerini tanıtmaya çalışıyorlar. Daha çok Van Gogh’un yaşadığı duygusal kırılmalar, psikolojik problemler ve böyle iç dünyası olan birisinin hayatı nasıl yorumladığı üzerinde durulmuş.

Filmde harika iş çıkaran görüntü yönetmeninin de 20 yıllık bir ressam olması tatlı bir detay. Filmin renklerinde sarı ön planda tutularak Van Gogh’un tablolarına gönderme yapılmaya çalışılmış. Müzikler de görüntü gibi harika. Hafif bir şekilde verilerek müzik ile filmin asıl sahnelerinin kapanması engellenmiş, o an yaşanan duygunun aktarılması için kullanılan bir araç olduğu unutulmamış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir