Kız Kulesi’nin Efsanesi

Marmara Denizi’nin ortasında kendi halinde bir yerdir Kız Kulesi. Eskiden sadece bir kule olan ancak daha sonra altına restoran açılmış bu kule yıllarca İstanbul’da yaşanan olayların seyircisi olmuş. Bizans döneminden beri ayakta olan ve binlerce insanı kendine hayran bırakan Kız Kulesi’nin efsanesini hiç merak ettiniz mi? Cevap aşağıda!

Bu efsanelerden ilkini sizlerle paylaşmak istiyorum. Bizans İmparatoru’nun bir kişi olur. Bilginlerden biri kız 18 Yaşına geldiğinde bir yılan tarafından sokulacağını söyler. Padişah kızını koruyabilmek için denizin ortasına bir kule yaptırır. Kız günlerini bundan sonra orada geçirmeye başlar. Ama bir gün bilinmeyen birinden bir elma sepeti gelir. Kız sepeti açar açmaz yılan sokar ve kız oracıkta can verir. Kızın tabutu hala Ayasofya’dır ve üzerinde iki tane delik bulunur. Kız öldükten sonra bile yılanın kızı rahat bırakmadığı söylenir.

İkinci efsane ise şöyle:

Osmanlı döneminde Battal Gazi askerleriyle birlikte kız öylesine baskın yapıp Üsküdar tekfurunun kızını kaçırır. Istanbul’u yani o zamanki Konstantinopolis’i kuşatmaya gelir. Kuşatmadan sonuç alamayınca Kız Kulesi’nin önündeki kıyıya karargahını kurar ve yedi sene orada kalır. Hikayeye göre Battal Gazi’nin bu kadar uzun süre orada kalmasının nedeni tekfurun kızına aşık olmasıdır. Tekfur en sonunda pes edip kızını ve tüm servetini savaşı durdurması koşuluyla Battal Gazi’ye verir. Battal Gazi de Üsküdar’dan atına atlayıp oradan uzaklaşır. Hatta “Atı alan Üsküdar’ı geçti” lafı da buradan gelmektedir.

Görsel: gezipgordum.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir