GARAJDA BAŞLAYAN HİKAYE:APPLE

Dünyada en çok adı duyulan bilgisayar markası apple aslında kurulduğunda bir elma türü olan “Macintosh” adı ile biliniyordu.Tabi daha sonra Steve Jobs İncil’de yer alan Adem ile Havva’daki elmayı kullanmaya başladı. Aslında ısırılmış elma ilk bilgisayar üretiminde görev yapan ve zehire batırdığı elmayı yiyen Alan Turing’e ithafen kullanıldığı da söylenmektedir. İngiltere savaşı döneminde İngiltere ye yaptığı faydalar hiçe sayılmıştı ve Alan Turing evinde elinde zehire batırılmış elma ile ölü bulunmuştu.

Bu büyük şirket Steve Jobs ve arkadaşı Steve Wozniak tarafından 1876 yılında bir garajda kurulmuştur .Teknolojiye ilgili olan ikili 1872 yılında bir şirkete girmişler di ve bu dönemde ev yapımı bilgisayarlar üzerine çalışmaya başlamışlardı.Konu ticarete geldiğinde steve wozniak ın bilgisayara olan ilgisi ve steve jobs un müthiş pazarlama yeteneği ile süper ikili olmayı başarmışlardı.Aralarına 1876 yılında adı çok bilinmeyen
Ron Wayne yi de aldılar ve steave jobs un evinin garajında Apple ı kurmaya başladılar İlk bilgisayarları, MOS 6502 işlemciye sahip olan Apple I oldu.

Bu bilgisayarı daha çok Steve Wozniak’ın sağladığı sermaye ile ortaya çıkardılar. Garaj içinde 200 apple bilgisayar ürettiler ve sattılar ardından 1977 yılında apple 2 yi ürettiler.

Yakaladıkları bu başarının ardından apple 3 ü geliştirip satışa sundular fakat bu 1 ve 2 kadar rehabet görmedi çünkü tasarım hatası ve aşırı ısınmaya sebep oluyordu apple 3.


12 Aralık 1980 tarihinde halka arz edilen Apple, rekor bir sermayeye sahip oldu. Bir anda kendini koskoca bir şirketin başında bulan steave jobs ilk hatalı kararı aldı.  Jobs, ticari yeterliliğe sahip olan bir yöneticiye ihtiyaç olduğunu düşünüyordu ve 1983 yılında John Sculley Apple’ın başına geçti. John Sculley ve yönetim kurulu ile aralarında olan çeşitli problemlerden ötürü, Steve Jobs 1985 yılında Apple’dan istifa etti. Steve Jobs’ın şirketten ayrılmasıyla birlikte Apple bir çok başarısızlık yaşadı. Bu başarısızlıkların sonucunda Steve Jobs 1996 yılının sonlarında tekrar Apple’ın başına getirildi. apple ı yeniden ayaklandırmaya çalışan Jobs ilk çevirimiçi apple store nin açılmasını sağladı.Ardından apple müzik çalar piyasasına 2001 yılında İpod ile girdi. Jobs’un işi devralmasıyla birlikte estetiği ön planda tutan yazılım ve donanım ürünlerinin yanı sıra, internet yatırımları yapan Apple, tüm bu girişimlerinin karşılığını fazlasıyla alarak tarihinin en başarılı dönemine girdi. Apple’ın telefon geliştirdiği söylentileriyle başlayan bu girişim, 2007 yılında iPhone’un piyasaya sürülmesiyle sonuçlandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir