TELİF HAKKI NEDİR?NEREDEN ALINIR?NE KADAR SÜRE KORUNUR?

TELİF HAKKI NEDİR ?

Kişinin her türlü fikri emeği ile meydana getirdiği ürünler üzerinde hukuken sağlanan haklardır.  Telif kakkının sembolüne aslında çoğumuz aşinayız dır © bu sembol üzerinde bulunduğun ürünün telif hakkına tabir olduğunu gösterir.Telif hakları ülkemizde fikri haklara ilişkin en temel kanun olan Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ile korunmaktadır.  Telif hakkı
birçok yönden fikri, projeyi oluşturan kişiyi korumaya yöneliktir. Telif hakları 1948 yılında İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi ile net olarak yaşamımıza girmiştir. Telif hakları bir fikir ya da sanat eseri oluşturan kişinin maddi ve manevi çıkarlarını korumak adına yararlıdır.


TELİF HAKKI NASIL ALINIR?

Noter tarafından ürününün size ait olduğuna dair bir belge almanz yeterlidir.Bir senorya yazıp o belgeyi alabilirsiniz.E serin size ait olduğunu kanıtladığınız sürece eserle ilgili tüm haklara sahipsinizdir.Telif hakkı almanın bir diğer yolu ise Kültür ve Turizm bakanlığı tarafından isteğe bağğlı olarak alınabilir.Kültür ve turizm bakanlığı bünyesinde olmak için ise telif hakları genel müdürlüğüne online veya kişisel olarak başvuru yapmanız gereklidir.Bu konuda detaylı bilgi içinhttp://www.telifhaklari.gov.tr/Kayit-Tescil sayfasından yardım alabilirsiniz.

TELİF HAKKININ SÜRESİ NE KADAR SÜREYLE KORUNUR?

Koruma süresi eser sahibi yaşadığı sürece ve öldüğü sürece 70 yıldır.
Eser sahibi tüzel kişiyse, koruma süresi aleniyet tarihinden itibaren 70 yıldır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir