Türkiye’nin Tony Stark’ı

Geçtiğimiz günlerde YouTube’da paylaştığı bir videoyla teknoloji hayranlarının dikkatini çeken fakat az olan abone sayısıyla şimdilik çok fazla göz önünde olmayan “Hallederiz” adlı bir kanal aslında çok küçük gibi gözüken fakat ileride çok daha büyük şeylere dönüşebilecek bir atılım yaptı.

İlk başlarda her konuyla ilgili videolar yayınlayan kanal şimdi kendini Iron Man zırhının tamı tamına olmasa da bir benzerini yapmaya çalışıyor. Belkide aynısını becerirler, kim bilir? Bunun için Robotistan’ın onlara sponsorluk yaptığını bir videosunda dile getiren kanal mühendis beyinlerin ilgi odağına takılıyor tabi. Bu zırhı yapmayı deneyen birçok kanal var yurt dışında fakat sanırsak bu Türkiye’de bir ilk olacak. 25.000 aboneyle birlikte Iron Man filminde Tony Stark’ın oluşturduğu ve Jarvis adını verdiği işletim sisteminin bir benzerini oluşturmaya çalışacağını söyleyen kanal Iron Man’in kaskını oluşturdu ve bir çekilişle kazanan kişiye hediye etti.

Kaskta çok fazla özellik olmamasına karşın yine de gerçeklikten o kadar da uzak değil. Yani baktığınızda gerçekten filmdekine benziyor ve açılıp kapanabilen bir başlık. Zaten bütün kanallar buna benzer şeyler yapıyor yani kask konusunda öyle büyük şeyler beklemiyoruz ama Jarvis gerçekten umut vaadeden bir proje.  Jarvis’ten sonraki hedefinin filmde Tony Stark’ın Iron Man zırhının güç kaynağı olarak kullandığı Ark Reaktör olduğunu ve gerçekten radyoaktif bir maddeyle çok fazla güç ürettiremeseler bile reaktörü çalıştıracaklarını söyleyen kanal, reaktörden sonra hedeflerinin kontrol bilgisayarı ve diğer önemli sistemleri kapsayan göğüs zırhı, ondan sonra kollar ve silahlar ve ondan da sonra bacaklara geçeceğinden açıklama kısmında bahsetmişler.

Fakat bize göre açıklama kısmında bulunan en önemli kısım son madde arttırılmış gerçeklik eklentisi. Jarvis’e bir bilgisayar görüşü ve kaska da bir augmented reality sistemi kuracağını söyleyen kanalın ileride neler yapacağı belirsiz ancak büyük bir hızla abone sayısını arttıran kanal şu an 50.000 aboneye sahip ve bütün aboneler Jarvis’i bekliyor.

Böyle büyük projelerin desteklenmesi ve hayata geçirilmek istenmesi gerçekten güzel şey. Ne kadar başarılı olabilirler bilmiyoruz ama bir şeyler yapmak, başarmak için yapılan bütün  atılımlar bizce çok önemli. Umarız hiçbir  mühendis beyin umut etmekten ve tasarlamaktan vazgeçmez… Sağlıcakla kalın.

Kanalda yayınlanan bazı proje videoları:

Iron Man Kaskı Yapımı:

Ateş Topu Atan Eldiven Videosu:

Kapak Görsel: merlininkazani.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir