Xiaomi Nedir?

Son zamanlarda adını sıklıkla duyduğumuz markalardan biri olan Xiaomi, dünyanın en büyük 4. akıllı telefon üreticisi ve merkezi Çin’de bulunuyor. Xiaomi’nin kurucusu ve CEO’su Çin’in en zengin 23. kişisi (Forbes’e göre) olan Lei Jun’dur. 2010 yılında kurulan şirket işletim sistemi olarak Android kullanıyor.

Birçok elektronik aygıt (akıllı telefonlar, dizüstü bilgisayarlar, mobil uygulamalar…vb.) üreten Xiaomi 2011’in Ağustos ayında ilk akıllı telefonunu üretip satışa sundu. Bu satıştan itibaren Çin’de pazar payı kazandı ve günümüze kadar uğraştığı alanları büyüterek geniş bir ürün yelpazesine sahip oldu. 2014’te 60.000.000’dan fazla akıllı telefon satışı yapmıştır. 2014 yılının sonunda değerinin 45 milyar $’ı bulmasıyla Xiaomi dikkatleri topladı.

Kelime anlamı olarak “küçük pirinç” anlamına gelen Xiaomi’yi kurucuları uluslararası alanda şöyle kullanmakta ve tanımlamaktadır: “Logomuzdaki “MI”, “Mobil İnternet” anlamına gelmektedir. Ayrıca, “Görevin İmkânsızlığı” da dahil olmak üzere başka anlamlar da vardır, çünkü Xiaomi birçok zorluklarla karşı karşıya kalmıştır.

Son zamanlarda ürettiği bazı akıllı telefonlar şunlardır:Xiaomi Mi Note 3, Xiaomi RedMi A6, Xiaomi Mi8 Lite, Xiaomi RedMi 5 Plus, Xiaomi MIUI 10,… Şu sıralarda ise
Xiaomi MIUI 11’in çıkması bekleniyor. Çıkış tarihi ve özellikleri resmi olarak daha belirtilmemiştir.

Apple’a benzer ürünler üreten firma için yakında Apple’a rakip olabileceği konuşuluyor. Firma Türkiye’de satışa başlamadığından tedarikçinizi iyi seçmelisiniz. Dolandırıcı mağduru olmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir