BOŞ AJANDA VE DEFTERLERİ DEĞERLENDİRME YÖNTEMLERİ

Eminim ki sizin de elinize tatlı mı tatlı defterler ve ajandalar geçiyor ve bir şeyler yazmak için sabırsızlanıyorsunuz. Ancak önünüze bir problem çıkıyor: Nasıl kullanacağınızı bilemiyorsunuz. İşte buna çözüm olarak size 7 farklı fikir sunacağım.

başucu günlüğü

Yatmadan önce aklına bin bir türlü fikir gelenlerden misiniz? O zaman bu fikir tam da size göre. Yatağınızın yakınlarında bir yerde böyle bir defter bulundurarak aklınıza gelen fikirleri not edebilir ve ilerleyen günlerde gözden geçirebilirsiniz.

gezi günlüğü

Çok yer gezen bir insansanız bu tam da size göre! Gezdiğiniz yerleri ve o yer hakkındaki düşüncelerinizi not alıyor, yaşadığınız anıalrı yazıyorsunuz. Yolculuğunuzla ilgili resimler vs çizerek de renklendirebilirsiniz.

alıntı defteri

Sizi etkileyen kitap,şiir ya da şarkı sözlerini; internetten bulduğunuz rastgele cümleleri, beğendiğiniz dizi ya da film repliklerini, aforizmaları, kısaca beğendiğiniz her sözü not alabileceğiniz bir defter güzel olmaz mıydı? Daha farklı bir şeyler yapmak istiyorsanız her yazıyı farklı fontlarla yazabilirsiniz. Böylece hem defteriniz daha güzel duracak, hem de el becerinizi geliştirmiş olacaksınız.

soru-cevap defteri

Adı her ne kadar gereksiz ve aptalca görünse de oldukça yaratıcı bir fikir. Yılın her günü için bir soru yazıyorsunuz ve o sorunun altına yılları yazarak her yıl cevaplıyorsunuz. Örneğin: 27 Haziran gününe “Seneye nasıl bir hayatın olacağını düşünüyorsun?” dediniz ve bu defteri 3 yıllık yaptınız. İlk olarak 27 Haziran 2019’da, 27 Haziran 2020’de ve son olarak 27 Haziran 2021’de cevaplayarak yıllar içinde düşünce şeklinizin, hedeflerinizin ve karakterinizin ne gibi değişimlere uğradığını gözlemlemiş oluyorsunuz.

ilham defteri

Burada da belirli konular ile ilgili sizi motive eden görselleri, sözleri ve çeşitli materyalleri koyarak çalışma şevkini arttırıyorsunuz. Başta alıntı defterine benzeyebilir, ancak alıntı defterine yalnızca başkalarından sözler koyabilirken burada görsel materyaller de kullanılıyor. Aynı zamanda alıntı defterine sadece hoşunuza giden şeyleri de yazabilirsiniz, ama burada belirli bir hedef ve konsept ile ilgili olmak zorunda.

aylık defter

Doğrusu bu konsepte isim bulurken zorlanmadım değil. Açıklaması isminin aksine kolay; her ay o ayla ilgili düşüncelerinizi, o ay ne yaptığınızı ve daha birçok şeyi not aldığınız bir sayfa oluşturuyorsunuz. Her ay bir sayfa olduğu için de yıllar içinde hayatınızdaki değişiklikleri inceleyebiliyorsunuz.

temalı günlük

Bu günlük için ise bir tema belirliyorsunuz. Örneğin çiçek günlüğü. Bir çiçek kuruttuğunuz zaman onu deftere yapıştırıp tarih atılıyor ve onu aldığın-kuruttuğunuz döneme dair notlar alıyorsunuz. Bunu okuduğunuz kitaplara vs görsel materyal ekleyemeyeceğiniz şeylere de yapabilirsiniz ancak şahsen koleksiyonlarda daha hoş olacağını düşünüyorum.

Kitap içinde yayınlandı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir