Yeraltından Notlar- Fyodor Dostoyevski

“Bu notlar ve yazarı hayal ürünüdür. Ama toplumumuzun oluşumunu sağlayan koşullar göz önüne ne alınacak olursa; bu notların yazarı gibi insanlar toplumumuzda olabilir, hatta mutlaka olmalıdır.”

” Benim niyetim yakın geçmişimizin karakterlerinden birini daha açık olarak okuyucuya sunmaktır. Bu karakter günümüzde hala beraber yaşadığımız kuşağın temsilcilerinden biridir. Yeraltı başlıklı bu parçada bu kişi kendisini ve görüşlerini anlatır, aramızda bulunmasının kaçınılmaz sebeplerini açıklamaya çalışır Bir sonraki bölümde ise aynı kişinin hayatındaki olaylarla ilgili Notlar’ını sunacağız.”

Fyodor Dostoyevski

Yukarıdaki sözlerle kitaba başlayan yazarımızın hayatta mutlaka var olduğunu düşündüğü karakter, yaşı ilerlemesine rağmen karakteri tam olarak oturmamış, kendine güvensiz ama bir o kadar kibirli ve kinci. Hayatta istediklerini elde edemeyişinden dolayı kendi karanlığında boğulmuş, çevresiyle ilişkisini kesmiş. Adeta bizlere “yer altından” sesleniyor.

Fakat bunlara rağmen kendisini bulunmaz hint kumaşı, onunla ilişkisi olmayanları ise cahil, kendini bilmez, boş insanlar olarak görüyor.

Zıt karakterleri bir arada yaşayıp aynı zamanda da tamamen insanlardan uzak, sadece ve sadece kendi düşünceleri içinde yaşayan kısaca adeta yaşamayan bir karakter.

Ben bu karakterin sadece bazı yönlerini açıkladım. Ancak bu öyle bir karakter ki, herkesin içinde kendinden bir parça bulabileceğini düşünüyorum. Tıpkı kitabımızın yazarı gibi…

Kitabın birinci bölümünde yazarımız karakterimizin hayata bakış açısına, kendi iç dünyasında yaşadığı karmaşalara değinirken ikinci bölümünde olaylara giriş yapıyor. E orasını da siz okuyup öğrenin artık. 🙂

Görsel: listelist.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir