Odak Grup Nedir, Odak Grup Çalışması

Odak grup sadece senaryo yazımında değil, reklamcılık, pazarlama gibi  ortaya bir ürün konan ve kitlesel mesleklerde de kullanılan bir terimdir.

Senaryo yazımında herhangi bir işe yaramaz. Asıl görevi senaryonun satılmasında ve gelecek yorumların öngörülmesindedir. Odak grup çalışması, en basit şekliyle senaryoya(ya da her ne için yapıyorsanız ona) gelecek yorumları önceden görebilmek için filmin hitap edeceği tarzda kişilerin bulunup senaryo filme dönüşmeden önce gelecek yorumların erkenden öğrenilip buna göre hareket edilmesi için yapılan bir çalışmadır.

Odak Grup Çalışmasını Kimlerle Yapmalıyız?

Odak grup çalışması yapacağınız kişileri seçerken senaryoda anlatılanlara uzaktan yakından alakalı olan kişiler seçilmelidir. Bu alakalı olma durumu ortaya çıkacak ürünün odak grup çalışmasındaki kişinin ilgisini çekmek de olabilir, konuda bulunan bir konuyu yaşamış olmaları; sosyal yaşam, statü, ilgi alanları, hayat hikayesi senaryoya uygun kişiler de olabilir. Ayrıca oluşturduğunuz karakterlerde ilham aldığınız birileri varsa onları da odak grup çalışmasına katabilirsiniz.

Bu çalışmayı yaparken dikkat edilmesi gereken iki önemli şey var: Seçtiğiniz kişilere senaryoyu okuturken zaman kısıtlaması yaptırmamalısınız ve kesinlikle not tutturmamalısınız. Bu iki maddeyi oldukça basit bir temele dayanmaktadır: Çalışmadaki kişilerin senaryoyu tıpkı bir seyirci gibi değerlendirmesi ile doğru bir sonuç alınabilir.Seyirciler ellerinde kağıt-kalemle sinemanın ortasında not tutmayacağına ve akıllarında kalanlarla yorum yapacağına göre odak grup çalışmasını da not almadan yapmalısınız. Zaman kısıtlamasının mantığı da şu şekilde: Eğer zaman kısıtlaması yaparsanız, odak grup çalışmasındaki kişiler zamanında işlerini tamamlamak için modunun bu duruma uygun olmadığı ve kendini veremediği bir zamanda senaryoyu okuyabilir. Böyle bir durumda da ortalama bir izleyici kendini tamamen filme verebildiği ve tamamen o filmle ilgilenmek istediği bir zamanda izleyeceği için yapacağı yorumlarda illaki bir fark olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir