Sinopsis Nedir?

Sinopsis yalnızca senaryo yazımında kullanılan bir terim değildir. Reklamcılık ve roman yazımı başta olmak üzere başka birçok alanda kullanılır. Bu terim Vikipedia’ya baktığımız zaman şu anlama gelmektedir:

Sinopsis ya da Tümbakış, bilimde, öğretimde ve sanatta bir konunun tümüne kısa bakışı ifade eder.

Senaryonuzu satmaya kalkıştığınızda yapımcılar tarafından sürekli söylenen bazı cümleler vardır: Tretmanını getir, tretmanı okuyalım, bir dahaki haftaya kadar tretmanı istiyorum… Aslında tretmanın senaryo satışında hiçbir işlevi yoktur. Yalnızca terim karışıklığından dolayı tretman istenir. Eğer senaryonuzu satmaya çalışıyorsanız 15 sayfalık bir yazıyı yapımcıya veremezsiniz. Böyle bir hatada bulunduğunuzda geri dönüş alamayacağınızı, alırsanız bile çok uzun zaman sonra size döneceklerini söylemeliyim. Hemen geri dönüş almak için hemen orada okuyabileceği bir şey vermelisiniz, yani sinopsisi. Bu durumdan tretmanı anlatırken de bahsetmiştim.

Sinopsis, yalnızca bir ya da daha az sayfada hikayenin özetlenmesine denir. Sinopsis yazarken olayları mümkün olduğunca yalın bir şekilde anlatmalısınız. Sinopsis yazarken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır:

  • Yalnızca bir sayfanız var. Dolayısıyla sinopsiste hikaye akışına en etkili olan sahnelere yer vermeli ve arka planda kalan karakterlerden söz etmekten elinizden geldiğince kaçınmalısınız. Bahsedilen 1 sayfa yalnızca hikaye özetini kapsıyor. Kapak sayfasını unutmamalısınız. Kapak sayfasında senaryo künyeleri, logline ve iletişim bilgileri olmalı.

Bu arada asla ama asla bir sayfaya daha fazla şey sığdırabilmek için çok küçük bir punto ile yazmayın. 12 puntoda ve Courier – Courier New fontlarından birini kullanmalısınız. Unutmayın, uzun yazmanın size avantaj sağlayacağının bir garantisi yok.

  • Sinopsisi yazarken kullandığınız dilin senaryoyu yazdığınız dile benzemesi için özen gösterin ve mutlaka ama mutlaka sinopsisi şimdiki zamanda yazın. Hikaye anlatımının kurallarından biri olan karakterlerin iç dünyalarından, karakter ve duygu durumlarından bahsetmeyi kesinlikle unutmayın. Sinopsis yazımında paragraflar birbirine mantıksal şekilde bağlı şekilde olsun. Aynı zamanda kenarda etkileyici başlangıç ve final cümleleri bulundurmak çok işinize yarar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir