Tretman Nedir?

Sinopsis ile sürekli birbirine karıştırılan ve hakkında fazlaca doğru bilinen yanlışlar olan bu kavramı en basit haliyle senaryonun 15 ila 20 sayfalık bir özeti olarak tanımlayabiliriz. Ancak tretmanda karakterleri isimleri, zaman, mekan gibi gereksiz ayrıntılara yer verilmez. karakterin olaylar karşısındaki tepkileri, kişilik özellikleri ve duygu durumundan da bahsetmeyi unutmamalısınız. Bu hikaye anlatımının ve senaryo yazımının temelinde yer alır.

“Bir tretman yazmak, senaryo yazarı olarak bir senaryo yazmayı taahhüt etmeden önce, bir fikri test etmenin en hızlı yollarındandır

Sanılanın aksine tretmanın senaryo satışında bir işlevi yoktur. Adından da belli olduğu gibi yazım işleminde kullanılır. Senaryonun çok detayına inmeden önce yazılan, mekan ve diyalog gibi unsurların yer almadığı bu yazının asıl rolü senaryoyu yazma kısmındadır. Tretman olmadan senaryo yazıldığında hikaye gidişatını kaybedebilir, özellikle polisiye gibi içinde birçok akıl oyununun bulunduğu türlerde yazıyorsanız hikayedeki mantık hatalarını ve çelişkilerini gözden kaçırabilirsiniz. Senaryonuz perdeye aktarılırken ufak tefek de olsa mutlaka değişikliklere uğrayacaktır. Bu değişikliklerin ne büyüklükte olduğunu saptamanız, hikayenin bütünlüğüne uygun olup olmadığına karar vermeniz de ancak tretman ile mümkün olacaktır. Özetle tretman için ne kadar çok uğraşırsanız senaryoyu yazma kısmında da o kadar az uğraşacaksınız.

peki tretman nasıl yazılır?

İlk olarak yazar ya da yazar ekibinin adı, iletişim bilgileri, çekilecek ürünün türü ve süresi gibi bilgilerin yer aldığı bir imza sayfası oluşturulmalı

İlk birkaç sayfada olaylar sayesinde karakterlerin iç dünyaları, kişilik özellikleri ve hikayedeki rollerinin ortaya konulmuş olması gerekir, karakterleri yavaş yavaş tanımaya başlamalıyız. Bu hikaye anlatmanın temel ilkelerinden biridir de.

Olay akışına intro ya da prolog teknikleriyle de girilebilir. Bu tekniğin amacı sahneler akmadan önce senaryodan bir parça ile hikayenin türü, karakterler ve senaryonun vaadettikleri gösterilerek hikayenin kalanına olan ilgiyi arttırmaktır.

Tretman yazılırken yazdığınız sayfa sayısının dörtte birini giriş(act 1), dörtte ikisini (act 2), kalan dörtte biri de sonuç (act 3) için kullanmak gerekir.

Tretmanda ucu açık bir yer bırakılmamalı; neyin nerede ve ne zaman olduğu, olayın kimin başından geçtiği en açık haliyle ortada olmalıdır. Ortada olmaması olay örgüsüne olumsuz şekilde yansıyacaktır. Olay örgüsü içinde küçücük bir detay dahi kendinden sonraki olayları büyük ölçüde etkileyecektir. Değinmediğiniz her detay, senaryoyu yazma kısmında size zorluk çıkaracak ve kurgunun ilgi çekiciliğinin azalması, hikaye yazımında çelişki olması gibi ihtimalleri de arttıracaktır.

  1. Geri bildirim: Sinopsis Nedir? - Setulya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir